Til Forsiden
Alfabetisk oversigt
Sitemap
Kontakt information
Udskriftsvenlig side
 
Klik for at gå til forsiden
Klik for at gå til forsiden
Gå til vores Online Booking System

Body-sds
Pilestræde 59
1112 København K
Tlf. 3332 3090
info@body-sds.dk

Body-sds
Egedal 1A
2690 Karlslunde
Tlf. 3332 3090

Dansk version
English version

Ole Kåre Føli

Founder
ole@body-sds.dk

Ole Kåre Føli

Ole Kåre Føli er født i 1944. Han voksede op på Frederiksberg med sine forældre og to søskende, en bror og en søster.

Han kom i lære som værktøjsmager, da han var 17 år og arbejdede sig gradvist op til først at blive konstruktør og siden funktionær. Han blev tilbudt en lederstilling som 27-årig, men på det tidspunkt var han i fuld gang med at behandle og det var naturligt at overtage faderen, Erland Hartungs klinik.

Ole Kåre Føli havde indtil da behandlet kollegaer i et indrettet rum i firmaet, og i en lang periode spillede han håndbold på højt plan, hvor han sideløbende behandlede holdkammeraterne. I kraft af behandlingerne af kollegaer, holdkammerater samt venner og familie, steg antallet af klienter markant.

Samtidig trappede faderen meget ned og det gav nok arbejde til, at Ole Kåre Føli kunne hellige sig egen praksis.

Det har siden været hans beskæftigelse og nu er praksisen suppleret med undervisningen på hans og sønnen, Bengt Valentino Andersens skole for Body Self Development’s System terapeuter. Etableringen af skolen og behandlingsstedet i Karlslunde i starten af 1990’erne var i høj grad inspireret af engagementet i Ranum-projektet fra 1985-1987. Det var et stort anlagt behandlingssted i Jylland, hvor han og sønnen for første gang arbejdede sammen.

Privat bor Ole Kåre Føli sammen med Channette Føli i parrets hus i Solrød strand. Foruden sønnen, Bengt Valentino Andersen, har han datteren Jannie Wulff Hartung sammen med sin tidligere kone Jette Hartung, og han er er bedstefar til 7 børnebørn. Han bruger meget af fritiden på at holde sig i form gennem sin store interesse for cykling.

På det seneste har Ole Kåre Føli været med i et projekt på Rigshospitalet omkring behandling af sangere og forskning i stemmelæber. (Læs den fulde rapport om projektet her). Han har desuden suppleret sine behandlinger af bl.a. cykelryttere med brug af en serie urteprodukter fra firmaet Microzymes Scandinavia. Herunder især Ezlink, der giver mere energi, en øget iltoptagele, m.m.

Fremtiden byder på færdiggørelsen af hans kommende bog, der forhåbentligt skulle komme ud i slutningen af 2005, samt naturligvis udviklingen og udbredelsen af Body Self Development´s System.

CMS med ehandel og søgemaskineoptimering